Austrumu kaķi  ir atsevišķa grupa kaķu šķirņu plejādē un ir vieni no senākajām šķirnēm – visi esam vēsturē mācījušies par seno  Ēģipti, kur kaķi bija svēti.

 Siāmas kaķis ir viena no senākajam kaķu šķirnēm un tikai XX gadsimta vidū selekcija izveidoja orientāļus kā  atsevišķu škirni  un XX gadsimta beigās parādījās siāmieši ar baltiem plankumiem – seišeli. Selekcijas rezultātā radītas arī garspalvainās versijas – garspalvains siāmietis ir Bali kaķis, ir arī garspalvains orientālis -Javas kaķis.

 

Vidēja izmēra slaids, elegants un muskuļots kaķis ar savdabīgu izskatu.

 

Šie kaķi vai nu ļoti patīk, vai nepavisam nepatīk. Izstadēs ir nācies dzirdēt ka apmeklētaji savā starpā  nosaka- tas nu gan nesmuks, nemaz pēc kaķa neizskatās...

 

 Mana sirds pieder trīs šķirnēm, kas tomēr ir vienotas ar vienādu standartu un dzimst visi kopā vienā metienā no vieniem vecākiem. Siāmietis, orientālis un seišeļu kaķis atšķiras ar dažiem gēniem, kas nosaka atšķirīgu apmatojuma krāsojumu un acu krāsu.

 

Kaķis, ko vairums ļaužu pieraduši saukt par “siāmieti” - apaļu galvu, nelielām austiņām  un padruknu augumu, ir “ vecā tipa” siāmietis un jau labu laiku cita šķirne – Tajas kaķis.

Bet reizēm par siāmiešiem sauc jebkādu kaķi, kam ir raksturīgais akromelāniskais “kolorpointa” krāsojums. Tāds krāsojums ir sastopams vairākām kaķu šķirnēm ( arī persiešiem), kā arī  jūrascūkām, pelītēm, trušiem un nav vienīgā un galvenā šķirni raksturojošā pazīme. Tas ir tāpat ka visas brunetes saukt par Kristīnēm, jo pazīstam kādu bruneti Kristīni

 

     Modernie austrumu kaķi ir ir raksturojami ar vārdu “ ļoti” -

ļoti garš un slaids, tomēr ļoti muskuļots  “trubveida” ķermenis,

ļoti garas ekstremitātes un ļoti gara aste,

ļoti lielas un platas ausis, kas kopā ar ķīļveida galvu veido ļoti simetrisku trijstūri,

ļoti skaistas mandeļveida acis ļoti skaistā krāsā

ļoti garš deguns un ļoti spēcīgs zods,

ļoti īss un zīdains apmatojums.

 

Tas viss veido XXI gadsimta ļoti eleganto un ļoti skaisto austrumu kaķi ar ļoti izteiksmīgu balsi un ļoti sirsnīgu raksturu.

 

Tik tālu visas trīs šķirnes ir vienādas un nu sākas atsķirības.

       Orientālis ir vai nu vienkrāsains vai “rakstains” vai jebkurš krāsojums ar baltu  un vienmēr ar zaļām acīm.

       Siāmietis ir krāsots akromelāniskajā “kolorpointa”  krāsojumā –  tumšāk krāsotas ausis, seja, aste un  ķepas, bet ķermenis gaišāks. Krāsojums var būt jebkādā krāsā un arī “rakstains”, bet vienmēr siāmietis būs ar zilām acīm.

         Seišeļu kaķis ir “siāmietis ar baltu “ - tātad vienmēr akromelaniski krāsots, bet ar baltiem plankumiem  un vienmēr ar zilām acīm. Šķirnei ar Seišeļu salām nav nekāda vēsturiska sakara...

 

       Austrumu kaķis ir ļoti  aktīvs, sabiedrisks un vērsts uz cilvēku. Labprāt apgūst komandas un piedalās rotaļās. Ir pilnīgi normāli, ka austrumu kaķis ar prieku nes aizmesto aportu vēl un vēl. Cilvēkiem, kam kaķis asociējas ar savā nodabā gulšņājošu radību, kas netraucē, šīs šķirnes nederēs. Šie kaķi gulēs savam cilvēkam klēpī vai uz pleciem vai vismaz cieši blakus.

 

       Vēl viena svarīga īpašība – ļoti liela tieksme izteikt savu viedokli skaļi un skaidri. Un viedoklis šiem kaķiem ir par pilnīgi visu, jo viņi piedalās savas ģimenes dzīvē visās lietās.

 

Svarīgi, ka šie kaķi ir ļoti līdzsvaroti, mīļi, draudzīgi un ieinteresēti.

Mīts par to, ka siāmieši ir agresīvi un ļaunatminīgi cēlies sen dēļ “nepareiziem” it kā  siamiešiem un nekādi neattiecas uz normālu mūsdienu austrumu kaķi.

 

      Austrumu kaķi ir visnotaļ veselīgi, ja vien iegādāti no godprātīgiem audzētajiem, kas rūpējušies par šķirnes attīstību un vaislas kaķu veselību.

Svarīgi ir ievērot veselīgu dzīvesveidu – mērena un kvalitatīva ēšana un pieteikama fiziska un garīga slodze. Šim kaķim jabūt muskuļotam un elegantam, bet viņam ļoti  patīk labi un garšīgi paēst...

    Kopšana neatsķras no katra īsspalvaina mīluļa apkopes- regulāra nagu apgriešana un ķemmēšana ar gumijas suku, lai  sakoptu spožo kažociņu.

Veselam kaķim nekādas īpašas procedūras nav nepieciešamas.

 

 

Gan orientālis,  gan siāmietis var būt pilnīgi balts – tad piederību vienai vai otrai šķirnei norāda tikai acu krāsa- zaļa vai zila.

 

Reizēm piedzimst orientāļi ar dažādu krāsu acīm.

 

Jettes tētis ir sniegbalts siāmietis, mamma brūni balta orientālā kaķene, bet piedzima gan klasiski siāmieši, gan vienkrāsaini un divkrāsaini orientāļi, gan seišeļi.

 

Mode ietekmē arī austrumu kaķus – ja standarts prasa lielas, plati novietotas ausis, tad “uzcītīgi”  audzētāji neskatoties vairs ne uz ko citu, rada kaķus ar milzu noļukušām ausīm. Tādi kaķēni ir īpaši dārgi. Vienā metienā visbiežak piedzimst kaķēni ar ļoti dažādām ausīm.

 

 Kristīne Līdaka, austrumu kaķu audzētava Syselleori*LV (WCF)

L.Blumbergas publikācijai Latvijas avīzes izdevumam " Praktiskais Latvietis"